Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Ile trwa zaksięgowanie przelewu?

27 września 2022 ile trwa zaksięgowanie przelewu


Czas między zleceniem przelewu a otrzymaniem pieniędzy na koncie bankowym zależy od wielu czynników. Żeby to zrozumieć, należy zapoznać się z mechanizmami transakcji bezgotówkowych. Wyjaśniamy, dlaczego czasem pieniądze błyskawicznie są na rachunku, a czasami trzeba na nie poczekać kilka dni.

Przelewy między bankami – zasady

Najpierw trzeba wyjaśnić, że istnieje kilka rodzajów przelewów. Najpopularniejszym jest przelew ELIXIR – powstały w 1994 roku. Ten rodzaj przelewu zlecony w gmachu banku czy przez bankowość internetową trafia w pierwszej kolejności do kolejki oczekujących. Zależnie od konkretnej godziny – kiedy został zlecony, transakcja dojdzie do skutku jedną z trzech sesji w ciągu doby. Zazwyczaj jest to sesja poranna, południowa lub po południowa. Nie można konkretnie określić o której godzinie wyjdzie przelew z banku, gdyż godziny różnią się w poszczególnych bankach. Przykładowo w jednym banku pierwsza sesja wychodząca może być o 5 rano, a w innym o 9, a nawet o 11. To bardzo duża różnica, ale ma to swoje zalety. Po drugiej stronie jest bank przyjmujący pieniądze elektroniczne. Analogicznie, są tutaj także trzy sesje przychodzące zależne od konkretnego banku. Zazwyczaj pierwsza sesja przychodząca jest w południe, następne są po południu i wieczorem.

Ile trwa zaksięgowanie przelewu

Wszystko zależy w jakim banku zlecimy przelew i do jakiego banku wyślemy pieniądze. Każdy bank ma swoje określone godziny sesji wychodzących i sesji przychodzących. Wszystko więc zależy od godziny, w której składamy dyspozycję przelewu. W Internecie można sprawdzić jak długo będzie trwał przelew między konkretnymi bankami (trzeba jedynie znać godzinę zlecenia). Standardowo przelew może trwać 2 – 3 godziny, a czasem nawet 2 dni – jeżeli przelew zostanie zlecony w piątek po południu. Dzieje się tak dlatego, że w weekendy do operacji typu ELIXIR nie dochodzi.

Jak można szybko wysłać przelew?

ELIXIR to standardowy przelew zależny od banku i godzin sesji wychodzących i przychodzących. Niezaprzeczalnie jego mankamentem jest przerwa w weekendy i święta. Na szczęście banki mają do dyspozycji przelewy ekspresowe. Dzięki nim pieniądze elektroniczne mogą trafić na konto bankowe w ciągu kilkunastu minut bez względu na to, czy jest to dzień roboczy czy nie. Przelewy te nazywane są ELIXIR EXPRESS. Można dzięki nim wysłać nawet niewielką kwotę w trybie ekspresowym. Niestety, usługa ta jest dodatkowo płata, ale dostępna dla każdego. Kilka lat temu możliwość zrealizowania natychmiastowego przelewu możliwa była tylko dla przedsiębiorców, a później wyłącznie dla większych kwot. Aktualnie każdy może z niej skorzystać i wysłać nawet małe kwoty. Za usługę tą banki naliczają określoną dodatkową opłatę – zgodnie z tabelą opłat i prowizji.

Ile trwa zaksięgowanie przelewu wewnętrznego

Czasami zdarza się, że przelew otrzymujemy natychmiast bez korzystania z dodatkowej usługi. Dzieje się tak w przypadku transakcji wewnątrzbankowej. Oznacza to, że zlecający i odbiorca mają konto w tym samym banku.

Redakcja lingaly.pl

Jesteśmy platformą, która eksploruje świat biznesu i finansów z różnych perspektyw. Nasze treści są źródłem inspiracji i wiedzy dla wszystkich zainteresowanych dynamiką gospodarki i rozwojem firm!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pomoc przy unieważnianiu kredytu frankowego
ile idzie paczka do usa
kredyt na samochód

Jesteś zainteresowany reklamą?