Coraz więcej osób decyduje się na kupno samochodu na firmę. Jest to bardzo wygodna oraz korzystna cenowo opcja. Warto dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda kupno auta na firmę.
Kupno samochodu na firmę
Okazuje się, że kupno nowego samochodu na firmę to w wielu przypadkach niezbędny wydatek dla każdego przedsiębiorcy. Każdy właściciel działalności gospodarczej powinien wiedzieć, że zakup samochodu związany jest z wymogiem spełnienia obowiązków prawnych. Warto dowiedzieć się, który ze sposobów kupna pojazdu na firmę jest najatrakcyjniejszy w obecnych czasach. Dobrze też dowiedzieć się, co z podatkiem VAT, a ponadto kosztami uzyskania przychodów.
Leasing pojazdu
Bardzo dużo osób zastanawia się, jakie kupić auto na firmę. Jak się okazuje, kupno pojazdu na firmę to czynność, której można dokonać na parę podstawowych sposobów. Przede wszystkim przedsiębiorcy postawieni przed takową decyzją powinni wybierać pomiędzy zakupem auta na kredyt, kupnem auta na fakturę bądź wzięciem samochodu w popularny leasing. Wszystkie te opcje są chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców. Wiele w tej kwestii zależy od możliwości finansowych oraz preferencji właściciela firmy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że oprócz leasingu oraz zakupu w celu wprowadzenia do środków trwałych przedsiębiorstwa stosuje się również pojazdy prywatne. Ich eksploatacja musi być dodatkowo rozliczana, co dla wielu ludzi jest kwestią nieco problematyczną.
Okazuje się, że aby zakupić auto osobowe na przedsiębiorstwo, trzeba przede wszystkim przemyśleć, który sposób będzie najlepszy w konkretnej sytuacji. Przedsiębiorcy często kupują samochód firmowe na fakturę. Jest to bardzo popularna opcja w obecnych czasach. Jest to nic innego, jak zakup środka trwałego przy zastosowaniu własnego majątku bądź kredytu bankowego. W przypadku, gdy wartość pojazdu na przedsiębiorstwo przekroczy 10 tysięcy złotych, powinien on zostać wpisany do ewidencji środków trwałych. Jest to wymagane przez obecnie panujące przepisy prawne. Każdy przedsiębiorca powinien o tym pamiętać.
Zakup samochodu na firmę – czy warto skorzystać z takiej opcji?
W obecnych czasach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na leasing auta. Jest to świetny sposób na rozłożenie kosztów. Trzeba wiedzieć o tym, że auto na firmę kupione samodzielnie to świetny sposób, który jednakże związany jest z wysokimi kosztami jednorazowymi. Dla wielu przedsiębiorców jest to spory problem. Dlatego coraz powszechniejszy jest leasing na pojazd. Istnieją jego dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to leasing operacyjny, a drugi to leasing finansowy. Oba są bardzo opłacalne dla właścicieli firm. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku leasingu operacyjnego auto na firmę pozostanie własnością usługodawcy. Tego typu forma rozszerzenia floty nie uprawni usługobiorcy do wpisania pojazdu do ewidencji środków trwałych. Ponadto nie pozwoli na stosowanie odpisów amortyzacyjnych, co dla wielu ludzi jest kwestią priorytetową. Dlatego wiele osób decyduje się na leasing finansowy.