Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Import towarów z Chin popularnym pomysłem na biznes

18 stycznia 2023 Import towarów z Chin popularnym pomysłem na biznes

Prowadzenie własnego biznesu jest ciężkim zadaniem, ale bardzo często przynoszącym spore zyski. Warto zatem rozważyć taką opcję na życie i założyć działalność gospodarczą. Jaką firmę warto prowadzić? Może to być import towarów z Chin. Jest to zajęcie, które przynosi zyski i pozwala zdobyć duże doświadczenie w handlu.

Import towarów z Chin – jak zacząć taką działalność?

Import towarów z Chin może się odbywać jedynie, gdy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą. Należy dodatkowo zaznajomić się z przepisami i sprawdzić, jakie towary mogą być importowane, a co jest zakazane. Importer ma obowiązek również zarejestrowania się w BDO, czyli w bazie danych odpadowych. Corocznie należy uiszczać opłatę zależną od ilości wwiezionych towarów. Należy również ubiegać się o nadanie numeru EORI, który jest niezbędny dla importerów z Chin. W tym przypadku jest to bezpłatne, a nadanie numeru zajmuje co najwyżej dobę.

Co opłaca się importować z Chin?

Import towarów z Chin jest opłacalny, jeśli znajdzie się dobrego i rzetelnego dostawcę. Warto zatem wybrać się do tego pięknego kraju i na miejscu sprawdzić kilku kontrahentów. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, to można nawiązać współpracę z pośrednikiem, który będzie na miejscu załatwiać wszystkie transakcje handlowe. Na pewno należy importować towary wysokiej jakości, ale w atrakcyjnych cenach. Może to być biżuteria lub artykuły biurowe. Również dobrze się sprzedają tekstylia, artykuły ogrodowe i drobne akcesoria do domu. Na uwagę zasługują także sportowe gadżety, gry i zabawki. Nie wolno zapomnieć o sprzęcie elektronicznym, na który jest zawsze zapotrzebowanie.

O czym należy pamiętać, importując towary z Chin?

Import towarów z Chin wymaga załatwienia kilku formalności. Na pewno należy nawiązać współpracę z dostawcą, który będzie wysyłał produkty takie, jakie zostały zapisane w umowie. Bardzo ważne jest dołączenie przez niego wszystkich wymaganych dokumentów. W innym wypadku towary nie przejdą odprawy celnej i zostaną odesłane do Chin. Towary muszą posiadać znak jakości i być dopuszczone do obrotu na rynku europejskim i polskim. Szczególną uwagę należy zwrócić na artykuły dla dzieci, które muszą być atestowane.

Import towarów z Chin i obowiązki podatkowe

Każdy importer musi liczyć się z naliczeniem podatku VAT podczas odprawy celnej. Wysokość jego jest zależna od wartości towarów i kosztów przesyłki. Również na granicy naliczane są opłaty celne. To wszystko należy wziąć pod uwagę, uwzględniając koszty działalności. Dobrze jest zatrudnić dobrego księgowego, który pomoże zaksięgować wszystkie wydatki.

Import towarów z Chin drogą morską

Najczęściej importerzy towarów z Chin wybierają transport morski. Jest to najtańsza forma dostawy, ale niestety najdłuższa. Często trzeba liczyć się także z opóźnieniami. Zwyczajowo taka przesyłka dociera do Polski w ciągu czterech tygodni, jednak czasami może to być nawet dwa razy dłuższy termin. Należy pamiętać, że towary docierają do portów nad morzem, a więc jeszcze trzeba doliczyć transport na terenie kraju.

Redakcja lingaly.pl

Jesteśmy platformą, która eksploruje świat biznesu i finansów z różnych perspektyw. Nasze treści są źródłem inspiracji i wiedzy dla wszystkich zainteresowanych dynamiką gospodarki i rozwojem firm!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie usługi świadczy agencja celna?
Co zyskujesz dzięki obsłudze technicznej nieruchomości?
Bezpieczny konwój gotówki? Oddaj to w ręce specjalistów

Jesteś zainteresowany reklamą?