lingaly.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Biznes

Faktoring dla branży budowlanej

Faktoring dla branży budowlanej

Branża budowlana rządzi się swoimi prawami – jednym z nich jest to, że na porządku dziennym stosuje się wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. To oczywiście ma swoje uzasadnienie – branża ta jest podatna na dynamiczne zmiany rynkowe – jednak niesie za sobą widmo zatorów płatniczych. Sprawdź, jak temu zaradzić i w czym przedsiębiorcom z branży budowlanej może pomóc faktoring!

Podstawy faktoringu

Zanim odpowiemy na pytanie “Jak działa faktoring?”, upewnijmy się, że znasz kilka najważniejszych definicji. Chodzi o faktoring, faktora, faktoranta i odbiorcę.

Faktoring – to usługa finansowania dla firm, w ramach której przedsiębiorstwo nie pożycza pieniędzy. Zamiast tego sprzedaje faktury wystawione na swoich kontrahentów, dzięki czemu uzyskuje dostęp do środków wynikających z tych faktur przedwcześnie. Nie musisz czekać aż klient zapłaci za wykonaną usługę czy dostarczony towar – korzystając z faktoringu online możesz zgłosić faktury do finansowania, a pieniądze otrzymać w dwie godziny!

Faktor – w umowie faktoringowej faktor oznacza stronę świadczącą usługę faktoringu. Zwykle są to specjalistyczne firmy zajmujące się głównie faktoringiem. Zdarza się jednak, że banki uruchamiają swoje komórki zajmujące się faktoringiem.

Faktorant – druga strona umowy faktoringowej, przedsiębiorca korzystający z faktoringu w celu sfinansowania faktur.

Odbiorca – firma, na którą wystawiasz faktury. Odbiorca nie jest stroną w umowie faktoringowej, ale jest jej ważną częścią.

Jak działa faktoring?

Zasada działania usługi jest prosta – jeżeli wystawiasz faktury przedsiębiorcom, możesz je sprzedać faktorowi w zamian za prowizję. Jakie korzyści płyną ze sprzedaży faktur? Przede wszystkim otrzymujesz dostęp do środków natychmiast – nawet w ciągu dwóch godzin – zamiast czekać, aż zbliży się termin płatności za fakturę. Właśnie dlatego faktoring jest szczególnie popularny w branżach: budowlanej i transportowej czy w handlu – to właśnie w tych gałęziach gospodarki powszechne jest stosowanie odroczonych płatności. 

Jakie korzyści przynosi faktoring dla firm budowlanych?

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć skorzystanie z faktoringu online w pragmago.pl, jeżeli prowadzisz firmę budowlaną. Oto kilka z nich:

  • dbasz o płynność finansową – kontrahenci lubią czekać do ostatniego możliwego dnia z płatnością? Musisz zapłacić pracownikom i zamówić kolejne materiały, a nie masz na to środków? Uruchom faktoring i jeszcze dziś otrzymaj pieniądze na konto firmowe!
  • otrzymujesz szybki dostęp do środków – od uruchomienia usługi do momentu, w którym na koncie zobaczysz zmianę salda, miną dwie godziny. Tylko tyle potrzeba, by odzyskać płynność finansową firmy!
  • wszystko załatwiasz online – jesteś zajętym człowiekiem i nie masz czasu na bieganie po placówkach? Rozumiemy to – faktoring online jest internetowy nie tylko z nazwy. Każdy etap, od wypełnienia formularza na naszej stronie do wypłaty środków i zarządzania kontem, odbywa się online. Nawet umowę możesz podpisać elektronicznie!
  • wydajesz pieniądze, na co chcesz – faktoring to nie pożyczka celowa ani kredyt. Tak naprawdę korzystasz ze swoich pieniędzy, więc możesz z nimi zrobić, co zechcesz – pokryć bieżące zobowiązania, zapłacić rachunki, zakupić materiały, a nawet zainwestować w rozwój firmy.
  • wybierasz, jakiego limitu potrzebujesz – faktoring dla firm budowlanych to elastyczna usługa. Wysokość limitu możesz dopasować do swoich potrzeb, podobnie jak listę odbiorców. Gdy już uzyskasz finansowanie, otrzymasz dostęp do Strefy Klienta, w której – z poziomu strony internetowej – będziesz mógł zarządzać swoim kontem.

Udostępnij